Kanalizasyon kapağı neden yuvarlak?

Kanalizasyon ve rögar kapağının yuvarlak olduğunu dünyanın her yerinde herkes bilmektedir. Kanalizasyon kapağı ve rögar kapağı neden yuvarlaktır? Kanalizasyon kapağı ve rögar kapağının yuvarlak olmasının sizce özel bir sebebi var mı?

Kanalizasyon kapağı ve rögar kapağının birçoğu yuvarlaktır. Kapakların neden yuvarlak olduğu birçok iş görüşmesinde de adaylara yöneltilen bir sorudur. Bu sorunun iş görüşmesinde sorulmasının amacı doğru cevabı almaktan daha çok düşünme kapasitenizi ölçmektir.

KANALİZASYON KAPAĞI NEDEN YUVARLAKTIR?

Kanalizasyon kapağı ve rögar kapağının yuvarlak olmasının nedeni, kapağın etrafındaki toprak basıncına dayanıklılığı artırmaktır. Yuvarlak olması, basınca karşı en uygun şekildir.

Yuvarlak kapak üretmek kare ya da dikdörtgen kapak üretmekten çok daha kolaydır. Kapaklar son derece ağırdır. En kolay taşınabilir ve hareket ettirilebilir şekil yuvarlaktır. Yuvarlak şekil ayrıca boşluğa daha kolay yerleştirilebilir.

Kanalizasyon kapaklarının ve rögar kapaklarının yuvarlak olmasının en büyük sebebi ise yuvarlak şekillerin aynı boyutta olan deliklerden aşağı düşmemesidir. Kapağı tutan kenarlık düşmemesini sağlar çünkü kapak her zaman delikten daha geniştir.

Kare ve dikdörtgen kapaklar çaprazlama şekilde deliğe düşebilir. Aynı durum yuvarlak kapak için geçerli değildir.

KANALİZASYON TIKANIKLIKLARI İÇİN FİRMAMIZLA İLETİŞİME GEÇİNİZ.

hemen ara